Du har ingen varer i din indkøbskurv.
Indeholder 8 "Meboso" vertikalt polerede nåle, som gør dem nemmere at sy med, med meget ringe modstand.
Nålene er pakket i et smukt papetui med en guld/sølv kvast.
Meboso-nåle af høj kvalitet har en robust vægt og gennemborer ubesværet stof. Med en præcis, skarp spids opnået gennem grundig lodret polering, giver disse nåle en dejlig syoplevelse.
Meboso-nåle er blevet fremstillet i Kanazawa i over 430 år. Syersker i byens blomstrende tekstilindustri har taget særligt godt af deres nåle og skabt håndsyede tasker eller beholdere i vedhængsstil for at holde dem sikre og skarpe. Denne tradition blandt syersker i Kanazawa var inspirationen for os til at producere en speciel beholder til Meboso-nålene.
Hvert sæt med 8 leveres med en unik papirbeholder og er pyntet med en smuk silkekvast. Meboso-nålesættet (kraftigt) indeholder 8 nåle i 3 forskellige længder til kraftigt stof såsom kanvas, denim og andre tykke stoffer. Meboso-nålesættet (let til mellemvægtigt) fås også. Det indeholder 8 nåle i 4 forskellige længder til let til mellemvægtigt stof (bomuld, silke, crepe og andre sarte stoffer).